W ostatnich latach możemy zaobserwować szybki wzrost popularności urządzeń mobilnych. Na ulicach widzimy je już nie tylko wśród geeków czy miłośników gadżetów i najnowszych technologii, ale również u Pani stojącej przed nami w kolejce w warzywniaku, czy taksówkarza…

Abstract orange watercolor brush stroke background

Wedle raportu „Digital, Social & Mobile in 2016” (dane ze stycznia tego roku) polacy codzienne w sieci spędzają 4,4 godziny, w tym z internetu mobilnego korzystają średnio 1,3 godziny. Udział mobilnego ruchu internetowego (czyli strony www odwiedzone na tabletach lub telefonach) to aż 51%. W naszym kraju mamy około 25,7 mln aktywnych użytkowników internetu. 67% procent populacji, ma dostęp do internetu. Mamy 17,6 mln aktywnych użytkowników internetu mobilnego, a 46% procent populacji, korzysta z internetu mobilnego. Podsumowując: obecnie w naszym kraju co druga osoba posiada smartfona lub tablet z dostępem do internetu, z którego aktywnie korzysta.
To niesamowita szansa na zwiększenie popularności swoich usług/oferty oraz dotarcie do szerszego grona odbiorców. Tym bardziej, że najczęściej z internetu w urządzeniach mobilnych korzystamy właśnie szukając usługi/firmy w najbliższej okolicy, coraz chętniej robimy również zakupy w sklepach internetowych czy portalach aukcyjnych.

Czym więc są strony projektowane i wykonywane w technologi „RWD” oraz jakie są ich zalety w stosunku do stron mobilnych?

Responsywna strona www i jej zalety

Definicja z Wikipedii podpowiada nam: „Responsive Web Design – (RWD) technika projektowania strony www, tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna urządzenia, na którym jest wyświetlany np. przeglądarki, smartfonów czy tabletów. Strona tworzona w takiej technice jest uniwersalna i wyświetla się dobrze zarówno na dużych ekranach, jak i na smartfonach czy tabletach.”
Od siebie dodam tylko, że jest to jedna strona www poprawnie wyświetlająca się w każdej rozdzielczości urządzenia mobilnego, oraz desktopowego. Ta sama zawartość strony www na każdym urządzeniu. Jeden panel administracyjny, jeden serwer, jedna domena. Jedna strona www do zarządzania i promocji. Tworzenie responsywnych stron www to jednorazowy koszt oraz jednorazowa współpraca z webmasterem.
Minusy: nie widzę
Minusy od strony klienta: większy koszt na starcie witryny. Natomiast patrząc długofalowo większa inwestycja na starcie dość szybko przekłada się na wymierne korzyści płynące z dotarcia do szerszego grona odbiorców.

Strona mobilna

Natomiast strona mobilna, również według Wikipedii: „strona internetowa, która przystosowana jest do wyświetlania na różnorodnych urządzeniach mobilnych mogących komunikować się z globalną siecią za pomocą własnych protokołów bezprzewodowych. Urządzeniami tymi mogą być telefony komórkowe, smartfony czy palmtopy. Strony mobilne są zazwyczaj uzupełnieniem „zwykłych” stron internetowych.”
A więc jest to lżejsza wersja strony internetowej zaprojektowanej dla urządzenia desktopowego, przeznaczona dla urządzeń mobilnych. Często różniąca się treścią, strukturą oraz funkcjonalnością od swojego odpowiednika przygotowanego dla urządzeń stacjonarnych, najczęściej postawiona na subdomenie.
Minusy: dwie domeny, większą zajętość serwera, administracja i promocja dwóch stron www.

Również w swojej pracy odnotowaliśmy ogromny wzrost zainteresowania technologią RWD. Aktualnie ponad 90% klientów odrazu prosi o stronę wykonaną w technologii RWD.
Jeżeli chcesz pokazać się w sieci, koniecznie pokaż się z najlepszej strony: nowoczesna szata graficzna która cieszy oko i buduje pozytywny wizerunek firmy, przemyślany znak graficzny, który będzie reprezentował Twoją firmę (logo), dobrej jakości kod źródłowy, który sprawnie wyświetli stronę na wybranym urządzeniu zarówno mobilnym jak i stacjonarnym, oraz pozytywnie wpłynie na SEO, materiały drukowane spójne z identyfikacją wizualną firmy – to podstawa dobrze zaplanowanej i przemyślanej promocji oraz budowy wizerunku firmy.

Tworzenie stron www Mińsk Mazowiecki – to główny filar naszej działalności. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie usługi potrzebne do promocji własnego biznesu, począwszy od tworzenia logotypów, projektów do druku, tworzenie stron responsywnych i zwykłych, strony w CMS, sklepy internetowe, szablony allegro i wiele więcej.
Nie wiesz od czego zacząć? Zapraszamy do kontaktu. Z nami bez przeszkód przejdziesz przez wszystkie etapy budowy własnej marki. Od pomysłu po realizację.

Responsywna strona www Mińsk Mazowiecki

Data: 09.05.2016 Kategoria: responsywne strony www

Masz pomysł na projekt?

Napisz do mnie. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania i przygotuję ofertę współpracy.